Cześć! Jakiś czas temu miałam przyjemność wziąć udział w warsztatach kulinarnych w ramach programu „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości”. Miło mi poinformować, iż zostałam ambasadorką wyżej wymienionego programu.
Warsztaty prowadził szef kuchni Szymon Szlendak. Na warsztatach przygotowywaliśmy 2 dania:
– Makaron rigatoni z indyczym ragu bianco,
– Eskalopki indycze w sosie cytrynowym z kaszą bulgur w stylu greckim.
Oba dania były świetne i na pewno powtórzę je w domu. Dzisiaj podzielę się z Wami makaron z indyczym ragu bianco.
Składniki:
100 g makaronu rigatoni
150 g mielonego udźca indyczego
40 ml wytrawnego białego wina
20 g masła extra
20 g selera naciowego
20 g marchewki
20 g białej cebuli
20 g zielonego groszku
1 ząbek czosnku
10 g suszonych pomidorów w oleju
20 g sera Parmigiano Reggiano lub Grana Padano
do duszenia: ok. 400 ml wywaru z szyi indyczej i włoszczyzny
do smaku: sól, pieprz, świeże zioła (tymianek, rozmaryn, szałwia)
oliwa z oliwek do smażenia
Wykonanie:
Przygotuj wywar.
Na dobrze rozgrzanej patelni z dodatkiem oliwy z oliwek podsmaż mielone mięso indycze, aż uzyska rumiany kolor.
W międzyczasie pokrój w drobną kostkę: selera, marchewkę, cebulę oraz suszone pomidory. Całość dodaj na patelnię i smaż dalej na dużym ogniu.
Dodaj wino, zmniejsz ogień i stopniowo dolewaj uprzednio przygotowany wywar. Duś mięso aż do miękkości.
Następnie dodaj przyprawy, świeże zioła, zielony groszek oraz masło.
W osobnym garnku ugotuj makaron w lekko osolonej wodzie. Gdy będzie ugotowany al dente – dodaj go do mięsa. Całość wymieszaj. Wyłóż na talerze, podawaj z tartym parmezanem.
Smacznego!
A teraz kilka ciekawostek, których się dowiedziałam na warsztatach.
Mięso indycze ma wysoką zawartość białka, które przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.
Filet i udo indyka (bez skóry) ma niską zawartość tłuszczów nasyconych. Ich ograniczenie w codziennej diecie – korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomie cholesterolu we krwi.
Mięso indycze jest także cennym źródłem potasu, co pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Kolejna zaleta to niska zawartość sodu. Ograniczenie spożywania sodu pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Warto wspomnieć także o tym, że mięso z indyka jest źródłem fosforu, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Indyk jest źródłem witaminy D, której spożywanie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.
Mięso z indyka jest również źródłem witamin B6 i B12.
Mięso z indyka daje bardzo dużo możliwości kulinarnych. Idealnie sprawdzi się przy codziennym gotowaniu jak i na specjalne okazje.
Mięso z udźca będzie doskonałe do pieczenia i duszenia. Skrzydła z indyka są idealną bazą do zup.
Commplace napisał
Lubię wykorzystywać mięso indyka w kuchni, a w połączeniu z makaronem to rewelacyjne połączenie. Takiego dania jeszcze nie próbowałam, ale od razu zaciekawił mnie ten przepis. Niestety mój mąż nie przepada za daniami makaronowymi, ale ja mimo wszystko wypróbuję przepis. Czasem trzeba pomyśleć też o sobie 🙂
Moja pasja smaku napisał
Cześć. Dziękuję za Twój komentarz. To prawda – połączenie indyka i makaronu jest świetne. Jestem przekonana, że danie Ci zasmakuje i może przekona jakoś męża do dań makaronowych 🙂 Pozdrawiam ciepło!
fitporadnia.pl napisał
Moje dzieci najbardziej przepadają za drobiowym mięsem. Ostatnim czasem wymęczyliśmy wszystkie przepisy z kurczakiem. I chętnie przerzucę się właśnie na indyka. Przepis brzmi, a zdjęcia wyglądają bardzo apetycznie , jednak jestem ciekawa opinii moich dzieci. Kradnę przepis i lecę do garów.
Moja pasja smaku napisał
Dziękuję pięknie! Trzymam kciuki za to by całej rodzince zasmakowało to danie!🤗