Cześć!
Od września jestem na diecie i od tego czasu mięso z indyka bardzo często pojawia się w moim codziennym menu. Dzisiaj postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma ciekawostkami na temat indyka oraz jednym z moich ulubionych przepisów – na pierś z indyka w sosie porowym.
Czy wiecie, że indyk przybył do Europy na początku XVI wieku? Został sprowadzony przez portugalskich lub hiszpańskich odkrywców. W 1511 roku król Hiszpanii wydał rozkaz dla statków wracających z podróży z Ameryki – marynarze mieli przywozić po 5 samców i samiczek indyka. I tym sposobem indyk zagościł w jadłospisie Europejczyków.
Mięso indyka początkowo było uznawane za potrawę luksusową. Dziś jest doceniane na całym świecie, szczególnie przez osoby dbające o codzienną dietę.
Produkcja mięsa indyczego w Europie sanowi 39% produkcji światowej i jest skoncetrowana w 6 państwach: Niemcy, Francja, Polska, Włochy, Hiszpania i Zjednoczone Królestwo.
Dlaczego podczas diety mój wybór padł na indyka? Ponieważ mięso indycze ma wysoką zawartość białka, które przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości.
Filet i udo indyka (bez skóry) ma niską zawartość tłuszczów nasyconych. Ich ograniczenie w codziennej diecie – korzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomie cholesterolu we krwi.
Mięso indycze jest także cennym źródłem potasu, co pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Kolejna zaleta to niska zawartość sodu. Ograniczenie spożywania sodu pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi.
Warto wspomnieć także o tym, że mięso z indyka jest źródłem fosforu, który przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego.
Indyk jest źródłem witaminy D, której spożywanie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i prawidłowym funkcjonowaniu mięśni.
Mięso z indyka jest również źródłem witamin B6 i B12.
Mięso z indyka daje bardzo dużo możliwości kulinarnych. Idealnie sprawdzi się przy codziennym gotowaniu jak i na specjalne okazje.
Mięso z udźca będzie doskonałe do pieczenia i duszenia. Skrzydła z indyka są idealną bazą do zup.
Czas na przepis! 🙂
Składniki (2 porcje):
2 piersi z indyka
1 por
1 łyżka oliwy z oliwek
200 g śmietany 30 % (można zastąpić 18%)
sól, świeżo zmielony pieprz, suszony tymianek
świeży koperek
1 ząbek czosnku
+ dodatkowo do podania: kasza, ryż, ziemniaki, kopytka lub makaron
Wykonanie:
Pierś z indyka pokrój na 1-2 cm plasterki.
Białą i jasną część pora przekrój wzdłuż na pół, następnie pokrój na cienkie półplasterki.
Na dużej patelni rozgrzej oliwę. Mięso dopraw solą i pieprzem, obsmaż z każdej strony, zdejmij z patelni.
Na tej samej patelni podsmaż czosnek przez około minutę. Dodaj pora, dopraw go solą, pieprzem i tymiankiem. smaż około 2 minut. Dolej 1/5 szklaki wody (używam szklanki o pojemności 250 ml) i duś pod przykryciem przez kolejne 3-4 minuty – do momentu aż pory zmiękną. Dodaj mięso z indyka i śmietanę. Całość wymieszaj, w razie potrzeby – dopraw. Gotuj około 4 minut.
Całość wyłóż na talerze i podawaj z ulubionymi dodatkami.
Smacznego!
Wojtek napisał
Bardzo smakowicie wygląda!
Moja pasja smaku napisał
Dziękuję pięknie! 🙂 Pozdrawiam
DomologiaStosowana.PL napisał
Fajny, prosty przepis – koniecznie muszę wypróbować. 🙂
Moja pasja smaku napisał
Pięknie dziękuję! Pozdrawiam 🙂
Silico napisał
Ja też jestem na diecie i staram się jak najczęściej przyrządzać indyka. Mięso jest delikatnie i bardzo smaczne. Staram się urozmaicać sobie posiłki, więc wyszukuję i potem testuję rożne przepisy. Podoba mi się połączenie z kaszą, bo też lubią wykorzystywać ją w kuchni. Danie przede wszystkim zdrowe, a to duży plus 🙂
Moja pasja smaku napisał
Dziękuję pięknie za komentarz. Widzę, że mamy podobne zdanie 🙂
Pozdrawiam ciepło!
Kucia napisał
Indyk jest spoko, ale rzadko jemy bo szybko biega i ciężko go nam złapać. Łatwiej się łapie kurczaki, stąd występują w naszej diecie zdecydowanie częściej.
Arek napisał
Dzięki 🙂 kupiłem filet z indyka i nie bardzo wiedziałem co z nim zrobić. Przeszukując przepisy ten przypadł mi do gustu (bardzo lubię pory pod każdą postacią) . Właśnie zrobiłem i wyszło smacznie, mimo iż nie jestem fanem kurczaka i indyka. Dieta mnie do tego zmusiła ;D
Pozdrawiam 🙂
Moja pasja smaku napisał
Pięknie dziękuję za komentarz, bardzo miło mi to czytać. Pozdrawiam 🙂
Werka napisał
ten przepis jest świetny, średnio raz na dwa-trzy tygodnie ląduje u nas na talerzu 😀
Dzięki wielkie!
Moja pasja smaku napisał
Bardzo miło mi to czytać. Dziękuję za komentarz! Pozdrawiam serdecznie 🙂