Cześć ! Dziś nie będzie przepisu. Będzie za to wpis o 10 nowych książkach, które zagościły w mojej biblioteczce. Wiem, że lubicie takie wpisy, także zapraszam do czytania i oglądania 🙂 !
Claus Meyer: Wszystkie Smaki Skandynawii
To chyba najbardziej wyczekiwana przeze mnie książka w tym roku. Od jakiegoś czasu jestem zafascynowana kuchnią skandynawską.
Claus Meyer jest współzałożycielem kopenhaskiej Nomy, uznanej za najlepszą restaurację na świecie. Tej książki nie mogło zabraknąć w mojej biblioteczce.
Dlaczego lubię kuchnię skandynawską ? Za sezonowość, smak i lekkość. Właśnie to znajdziecie w książce.
Książka podzielona jest na pory roku. Uwielbiam taki podział. Sama jestem za sezonowością i jem zgodnie z porami roku. Przed każdym z rozdziałów – znajdziecie listę sezonowych składników. Tych uprawianych i hodowlanych oraz dziko rosnących. Książka jest dla mega inspirująca, zawiera piękne fotografie.
Alain Ducasse: Naturalnie. Prosto, zdrowo, smacznie
Książkę kupiłam w ciemno, bez wcześniejszego przeglądania. Po prostu wiedziałam, że będzie świetna ! Alaina Ducasse’a bardzo cenię. Jest uznawany za najlepszego kucharza na świecie.
Jaka jest książka ? Właśnie naturalna ! Znajdziecie tu smaczne i zdrowe przepisy, które bez problemu przygotujecie w domu.
Książka propaguje odpowiedzialne gotowanie. Na samym początku znajdziecie kilka ważnych grafik. Ważnych dla mnie. Uświadamiają, że należy szanować pory roku. Zachęca do częstszego wybierania produktów roślinnych niż zwierzęcych. Podejmuje temat marnowania żywności i wykorzystywania resztek.
Książka podzielona jest na pory roku – znów mój ulubiony podział ! Bardzo podobają mi się zdjęcia ! Zresztą zobaczcie sami !
Deb Perelman: Smitten Kitchen czyli Nowy Jork na talerzu
Autorką książki jest Deb Perelman prowadząca bloga kulinarnego Smitten Kitchen. Od jakiegoś czasu obserwuję Deb na instagramie. Jej zdjęcia są zupełnie inne. Nie są wystylizowane, nie ma na nich starych sztućców, ściereczek i innych bajerów. Ale na każdym zdjęciu znajdziecie potrawę, w którą macie ochotę się wgryźć !
Jedną z zasad jaką wyznaję, to: 'w prostocie siła’ i taka jest właśnie książka Deb.
Przejrzałam uważnie całą książkę i jestem przekonana, że nawet osoba, która nie gotuje na co dzień, poradziłaby sobie z każdym przepisem.
Przepis, który szczególnie utkwił mi w głowie, to chałka z figami, oliwą z oliwek i solą morką. Na pewno wypróbuję !
Lidl. KUCHNIA POLSKA według Karola Okrasy. Słona
Lidl. KUCHNIA POLSKA według Pawła Małeckiego. Słodka
Postanowiłam w zestawieniu uwzględnić obie książki wydane przez Lidl Polska. Dlaczego ? Jeśli macie choć jedną z książek: Okrasa kontra Pascal, Cukiernia Lidla czy też Ryby są super, to znacie odpowiedź.
Książki są cudnie wydane ! Nie mogłam się ich doczekać. Inspirujące potrawy – zarówno słodkie jak i słone, piękne fotografie, łatwo dostępne składniki. No i najważniejsze – nasza POLSKA KUCHNIA ! Najlepsza z najlepszych, co udowadniają obie książki. Zresztą zobaczcie zdjęcia !
Suwała, Baron i inni: Przepisy i opowieści
Żałuję, że tak długo zwlekałam z zakupem tej książki ! Zauroczyła mnie od pierwszego wejrzenia. Jest pięknie wydana, potrawy i zdjęcia są obłędne ! To książka zdecydowanie dla mięsożerców. Podarowałabym ją na prezent chłopakowi lub kobiecie, która lubi zjeść od czasu do czasu porządny kawał mięsa.
Paweł Suwała jest szefem kuchni Butchery & Wine, Aleksander Baron zaś – szefem kuchni restauracjio-baru Solec 44. Dla mnie oboje są mega utalentowani. Dlatego zamawiając książkę, wiedziałam, że trafi w me gusta. Na pierwszy ogień pójdzie boczek pieczony z miodem, kasztanami i sosem z jabłek lub comber jagnięcy z pietruszkową kruszonką i pieczoną pietruszką. Jestem przekonana, że dzięki tej książce można stać się mistrzem w przyrządzaniu różnego rodzaju mięs.
Olia Hercules: Mamuszka. Od Lwowa po Baku
Kolejna książka kupiona w ciemno. Na początku zauroczyła mnie piękna okładka – bardzo przyciąga wzrok. Olia w swojej książce odkrywa kulinarne oblicze Ukrainy. Z jednej strony bardzo bliskie polskim stołom, z drugiej – trochę egzotyczne – zaciągnięte z centralnej Azji, Krymu czy też Kaukazu.
Gdy po raz pierwszy przejrzałam książkę, pomyślałam, że ta kuchnia jest mi bardzo bliska. Poczułam dziwne ciepełko w sercu, na twarzy pojawił się uśmiech. Ta książka jest taka ciepła..! Dania kolorowe, bardzo aromatyczne.
Mam dziwną słabość do pierogów więc najbardziej utkwił mi w głowie przepis na manty – pierogi gotowane na parze. Prezentują się obłędnie i tak z pewnością smakują.
Karolina Kosowicz, Madgalena Rajchelt: Wysmakowane
Dziewczyny prowadzą świetnego bloga kaszamanna.com, którego obserwuję od dawna. Bardzo podobają mi się ich fotografie, więc wiedziałam, że ich książka będzie cudna !
Książka podzielona jest na 2 części: Słona i Słodka. Przepisu z obu części trafiają w me gusta. Na pierwszy ogień pójdzie krem z pieczonych pomidorów i papryki. Od dawna chodził mi po głowie, wygląda na sycący i mega rozgrzewający. Idealny na zimę !
Ps. Czekam na kolejne – równie cudne – książki !
Katarzyna Meller: W kuchni mamy i córki
Ta książka wywołuje jakieś ciepełko w sercu. To piękna opowieść o rodzinie. Każdy przepis poprzedzony jest krótkim opisem. Niektóre z nich, chwytają za serce. To książka inna niż wszystkie, gdyż porusza serce i wzrusza. Będzie pięknym prezentem.
Książka podzielona jest na 2 części: 'w kuchni mamy’ oraz 'w kuchni córki’.
Kasia Meller dzięki książce stała się mi bardzo bliska. Mam wrażenie jakbym ją znała. Nigdy wcześniej tego nie doświadczyłam.
Ewa Wołkanowska – Kołodziej, przepisy: Genowefa Wołkanowska: Wilno. Rodzinna historia smaków
To niesamowita opowieść o Wileńszczyźnie. Gdy tylko przeczytałam zapowiedź książki, wiedziałam, że muszę ją mieć. Kocham książki z rodzinnymi historiami, z babcinymi przepisami. Mam wtedy 100 % pewność, że przepisy będą petardą. Kuchnia litewska jest dość ciężka ale nikomu nie zaszkodzi porcja cepelinów od czasu do czasu. To własnie na nie mam największą ochotę podczas przeglądania książki.
Magda napisał
Ojej tyle kuchennych inspiracji, piękne książki 🙂
Moja pasja smaku napisał
<3
Ervisha napisał
Sporo tych książek 😉
Moja pasja smaku napisał
Czy ja wiem… 😛
Monica napisał
„Mamuszka” musi być ciekawa, przecież dzisiejsza Ukraina to kiedyś była Polska, II RP i tamtejsza kuchnia jest nam bliska dlatego, że to były też nasze ziemie i nasze obyczaje dzielone z innymi narodowościami jakie też żyły na tamtejszych ziemiach.
Bardzo lubię książki z Lidla i mam wszystkie 🙂
Pozdrawiam serdecznie i zazdraszczam tak pokaźnej kulinarnej biblioteczki 🙂
Moja pasja smaku napisał
Mamuszka jest cudna, poczynając od okładki po wnętrze. Rzeczywiście – potrawy wydają się nam bardzo bliskie. To taka podróż z sentymentem w przeszłość 🙂
Dziękuję ślicznie, to nie wszystkie moje książki. To tylko cząstka. 😀 Mam bzika na tym punkcie !
Iwona napisał
Ojej, ile książek o gotowaniu! Zainteresowałaś mnie ich opisem. Najbardziej zdziwiłam się, że kuchnia skandynawska może być smaczna. Jakoś nigdy nie kojarzyłam krajów skandynawskich z dobrym jedzeniem : )
madi network napisał
No sporo ich. Książki super wyglądaja, dzieki!
Ewa napisał
Mam te lidlowskie też, dużo w nich inspirujących przepisów 🙂 Reszta książek też ciekawie się zapowiada!
Agnieszka Wieczorek napisał
Widzę kilka ciekawych pozycji. Żadnej z wymienionych przez Ciebie książek nie mam w swojej biblioteczce, ale chętnie bym je tam zobaczyła 🙂
U Rudej na Talerzu napisał
Wspaniałe i pięknie wydane pozycje ! Na kilka z nich sama w ostatnim czasie polowałam 🙂
Ola napisał
Im więcej takich artykułów tym lepiej.